Skip to navigation

Cookies

_

Kontakt

dotaz@registrporadcu.cz      +420 277 778 530 |      |     Přístup pro členy registru

Investujeme.cz: Banky a pojišťovna si pohlídají finanční poradce

K registru finančních zprostředkovatelů Elixír se připojily nově čtyři banky a jedna pojišťovna. Chtějí si lépe hlídat své zprostředkovatele.

Registr finančních zprostředkovatelů Elixír se významně rozšířil. K osmi finančně poradenským společnostem přibyly čtyři banky a jedna pojišťovna, které sdílejí informace o finančních zprostředkovatelích a jejich prohřešcích. „Registr zajišťuje výměnu dat o kvalitativních ukazatelích, profesní historii a nevypořádaných závazcích zprostředkovatelů finančních služeb,” upřesnil Petr Kučera, výkonný ředitelCRIF – Czech Credit Bureau, provozovatele registru Elixír.

Výměna dat přitom zapojeným společnostem pomáhá. Finančně poradenské společnosti mohou z registru zjistit závažné potíže finančních zprostředkovatelů, kteří k nim chtějí přijít od konkurence. Fluktuace finančních zprostředkovatelů v průměru dosahuje za poslední 3 roky 15 % a u některých společností se šplhá až ke 30 %. Kuriozitou je rekordman, který v průběhu 5 let změnil svou zastřešující společnost 23krát. Kupodivu ho některé společnosti přijaly i opakovaně.

„Společnosti samy potřebují řešit určité situace, např. provizní turismus, kdy poradce i třeba pod změnou identity, resp. právní subjektivity přejde na jiný typ oprávnění a působí ve stejných negativních vzorcích svého chování pod jinými společnostmi,” uvedl před vznikem registru Petr Kučera v rozhovoru pro Investujeme.cz.

Podle statistik CRIF je aktuálně přibližně 5 tisíc finančních zprostředkovatelů v insolvenčním řízení, zatíženo exekucí nebo čelí závažným problémům se splácením svých finančních závazků. Lidé, kteří nejsou sami schopni zvládat své finanční toky, jen stěží mohou efektivně radit svým klientům. Naopak, je u nich výrazně vyšší riziko odvádění zprostředkováním čistě za účelem maximalizace provize nebo dokonce k tvorbě některého z podvodných schémat. Na takové „poradce” následně doplatí jak jejich zastřešující finančně poradenská společnost, tak (nejčastěji) pojišťovna, jejíž produkty zprostředkovávají.

U zrodu Elixíru stálo devět finančně poradenských společností. Broker Consulting ovšem z registru vystoupil. „Do projektu Elixír jsme vložili hodně času, energie i peněz a byli jsme “tahouni” u jeho zrodu. V loňském roce jsme využili možnost z projektu vystoupit, protože měl méně než 10 členů, což byl minimální cíl. Navíc měl své chyby a mouchy, zejména v oblasti aktualizace dat. Nejsme specializovaní na překotné přetahování lidí. Většinu spolupracovníků si vychováváme sami. Zhruba 25 % lidí u nás již dříve působilo ve finanční branži. Když k nám nastupují, tak jsou již prověření dlouhodobými vztahy. Využitelnost Elixíru tak pro nás byla velmi nízká. Nevylučujeme, že se do projektu vrátíme, pokud dojde k modifikaci podmínek a funkčnosti tak, aby více vyhovovala firmám, které se více zaměřují na vychovávání vlastních poradců,” uvedl na náš dotaz k důvodu vystoupení Broker Consultingu Jan Lener, ředitel komunikace a PR.

V registru tak zůstává osm finančně poradenských společností:

  • Bonnet.cz
  • DataLife
  • Fincentrum
  • INSIA
  • OVB Allfinanz
  • Partners Financial Services
  • První moravská společnost
  • Vítovec corp.

Kromě odstoupivšího Broker Consultingu není z větších společnosti účastníkem registru ani ZFP Group či Swiss Life Select. Naopak v otázce přistoupení k registru Elixír řeší již jen technické záležitosti Broker Trust.

První a podle informací z registru zdaleka ne poslední pojišťovnou zapojenou do registru finančních zprostředkovatelů je Česká pojišťovna. „Očekáváme snížení náboru zprostředkovatelů, kteří své nekvality již prokázali u jiných finančních institucí, a snížení ztrát z výplat provizí takovým poradcům,” vyjádřil své očekávání Jaromír Kaděra, šéf detektivů České pojišťovny.

V současnosti finalizují jednání s dalšími pojišťovnami, jejichž zapojení by mohlo pomoci zprůhlednit finančně poradenský trh.

Banky vstoupily do registru rovnou ve čtveřici. Jsou jimi:

  • Česká spořitelna
  • Equa bank
  • Hypoteční banka
  • UniCredit Bank

Další banky by přitom mohly následovat. Banky navazují spolupráci především s hypotečními makléři, ovšem finanční zprostředkovatelé prodávají i jejich další finanční produkty od spořicích účtů po spotřebitelské úvěry.

„Sdílením dat o nekorektním jednání konkrétních poradců můžeme snížit pravděpodobnost vzniku dalšího takového jednání, což bude mít příznivý dopad jak na banku, tak na naše klienty,” věří Lenka Novotná, ředitelka odboru Compliance, prevence finanční kriminality a podvodného jednání České spořitelny.

Jedním z velkých problémů, které registr pomáhá řešit, jsou přechody finančních zprostředkovatelů, za nimiž zůstávají neuhrazená storna provizí. Ta mohou být způsobena jak nekvalitní prací poradce, tak podvodným jednáním, které lze obtížně identifikovat.


Zdroj: Investujeme.cz, 17. 9. 2014